26 травня — Лукерія Комарниця: історія, традиції та прикмети свята

Лукерія Комарниця — ще одне весняне свято, яке припадає на 26 травня (13 травня за старим стилем). У цей день православні поминають двох святих. Обидві діви носили грецьке ім'я Глікерія. Велика частина прикмет і повір'їв цього дня пов'язана з появою і поведінкою комарів. Саме звідси йде народна назва свята — Комарниця. На Глікерію сіють першу гречку. Від цього посіву не чекають великого врожаю. Він потрібен бджолам і птахам, які пізніше будуть прилітати на гречаний цвіт, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Життєпис мучениці Глікерії відноситься до II століття. Дівчинка народилася у фракійському місті Троянополі в заможній родині, але рано осиротіла. Залишившись зовсім одна, вона почала відвідувати християнський храм, де знайшла спокій і підтримку. Під час одного з язичницьких свят дівчина, піднісши молитву Господу, зруйнувала статую ідола в язичницькому храмі. За це правитель міста велів побити її камінням і помістити в темницю. Кожен день її катували, але Бог посилав до неї ангелів, завдяки яким затягувалися рани, а на столі з'являлися хліб і вода. Нарешті, втомившись від катувань, Глікерія попросила Бога забрати її і померла від кігтів дикої левиці.

Глікерія Новгородська — друга свята, яку поминають в цей день. Вона жила в Новгороді на початку 16 століття, але померла в юному віці. Через півстоліття під час відвідин міста Іваном Грозним тіло дівчини було витягнуто з землі без найменших слідів тліну. Мощі урочисто помістили в церкві Фрола і Лавра і поруч з ними відразу ж почали відбуватися чудеса. Люди, що опинилися поруч з мощами, миттєво зцілювалися від усіх хвороб. Святу канонізували.

Традиції та обряди

За традицією в цей день селяни працювали в полі, сіяли гречку. Лукерію (так народ переінакшив складне ім'я Глікерія) ще називали Козубом, тому що працюючим в полі чоловікам, дружини приносили обід в козубі. У цей день робили змову на здорові зуби, відганяючи від них всяку хворобу. Для цього треба було знайти дерево з дуплом, потім відламати найближчий до дупла сучок, тричі наговорити на нього заповітні слова, потім тричі прикласти до зуба, а після закинути в дупло. Поява комарів в цей день могла піти на користь, якщо в будинку хтось хворів. Існувало повір'я, що разом з кров'ю комар і хворобу витягує з людини, так що на Лікерію вікна в кімнату хворого відкривали навстіж.

Вважалося, що в цей день з'являються комарі, але незважаючи на всю нелюбов до них, треба було потерпіти до другої половини червня. Селяни вірили, що, убивши комара раніше дня літнього сонцестояння, вони тільки додавали до дзвінкої братії дюжину нових кровососів. А ось з кожним комаром, прихлопнутим після цього дня, їх стає на дюжину менше. А ще за легендою комарі мучили розп'ятого Ісуса, тому вбивши комара, людина позбавлялася відразу від сорока гріхів.

Прикмети

  • багато комарів — літо порадує хорошим урожаєм вівса і трави;
  • якщо комарі з'явилися в цей день — літо буде ягідне;
  • мошки в'ються хмарами — чекайте багато грибів;
  • комарі прилетіли — пора сіяти жито, урожай порадує;
  • особливо пронизливий комариний писк — до швидкого дощу;
  • стрижі і ластівки розліталися — до теплої сонячної погоди, лікарські трави, зібрані в цей час, будуть володіти особливою цілющою силою;
  • комарів мало — травень буде сухим;
  • той, хто народився в цей день, буде гострий на язик, може зле пожартувати, образити словом, а ще такі люди можуть бути занадто докучливими.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *