21 жовтня — Трифон і Пелагія: історія, традиції та прикмети свята

Народно-християнське свято Трифон і Пелагія відзначається 21 жовтня (8 жовтня за старим стилем) кожного року. У православних храмах в цей день вшановують преподобного Трифона, архімандрита Вятського і преподобну Пелагію Антіохійську, інформує Ukr.Media.

Народні прикмети 21 жовтня попереджали людей про наближення холодів. Вважалося, що з цього дня треба дивитися свій гардероб на зиму, а якщо немає теплого одягу — зшити.

Пелагія жила в V столітті у великому і багатому місті Атіохії. Вона була актрисою і начальницею над цирковими танцівницями. Маючи гарну зовнішність, славилася своєю розпустою і блудом.

Одного разу в місті проходив церковний собор, на якому були присутні всі єпископи землі Сирійської. В один із днів вони перебували у дворі храму, коли поруч з ними пройшла Пелагія, оточена шанувальниками. Всі єпископи відвели очі, і тільки один з них — Нонн дивився на неї пильно. Всю ніч він присвятив благанням про порятунок душі грішної блудниці. Вранці Пелагія, не розуміючи, що з нею відбувається, прийшла до храму і була присутня на богослужінні і проповіді.

Почуті нею слова справили на неї величезне враження і, розкаявшись у скоєному, вона роздала все своє майно і багатства стражденним, одягалася в простий одяг, покинула місто і таємно прийшла в Єрусалим, де і почала жити в печері на Оливковій горі. Провівши залишок життя в благаннях і проповідях, стала святою і після смерті піднеслася в небесну обитель.

Трифон з народження проживав з батьками в Архангельській губернії. Коли прийшов час одружитися, він таємно покинув будинок, так як відчував тягу до чернечого життя. У місті Устюзі знайшов притулок у місцевого священика і присвятив своє життя благанням. Пізніше перебрався в Пискорську обитель, де був пострижений у ченці. Тут продовжував відвідувати церковні служби і почав працювати в пекарні. Одного разу він тяжко захворів. Знаходившись при смерті, до нього з'явився святитель Миколай. Він зцілив його і нагородив даром чудотворця.

Не бажаючи слави, Трифон почав шукати усамітнення і оселився біля гирла річки Мулянки, де звернув у християнську віру багато язичників. Потім він перебрався на річку Чусову, де побудував монастир. Пізніше поставив Успенський монастир в місті Хлинов. Саме там він і був посвячений в архімандрити.

Традиції та обряди свята

Головні традиції 21 жовтня — підготовка одягу і взуття до зими, в'язання теплого одягу, рубка дерев.

На Русі 21 жовтня наближення зими ставало все більш відчутним. Щоб морози не застали зненацька, потрібно було приготувати теплий одяг. Господині в цей день діставали кожух, шубу, шапку, рукавиці і дивилися, чи не вимагають вони лагодження. Для тих, хто збирався одружитися або виходити заміж, також готувався новий одяг.

У лісі заборонялося рубати старі дерева. Згідно з повір'ям, в них живе душа людини і мучиться, саме тому вони так жалібно скриплять на вітрі. Якщо дерево зрубати, то душа стане незахищеною. Слов'яни вірили в те, що лісом управляє істота на ім'я Ліс Чесний. Цей дух практично ніколи не показувався людям, був господарем власного простору і намагався не турбувати людство без видимої причини. Цій істоті можна було поскаржитися на інших духів, які загрожували життю і безпеці людини.

Прикмети та приказки

  • З Трифона і Пелагії починається похолодання.
  • Якщо 21 жовтня хмари низько розташовуються, то скоро настануть холоди.
  • Якщо Місяць в колах видніється, то, згідно з прикметами, літо буде сухим.
  • Якщо миші свою нору риють в теплу сторону, то зима буде суворою.
  • Народжені в цей день мають здібності до взуттєвого ремесла.
  • Біля Сонця з'явилося туманне коло — до сухої і ясної погоди.
  • Ліс сіріє — до морозу. Пізні гриби — пізній сніг.
  • Дятел довбає дерево, починаючи знизу, і піднімається догори, здираючи всю кору — до суворої і сніжної зими.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *