15 мільйонів сім’ям загиблих захисників: хто має право отримати допомогу і як оформити розпорядження військовослужбовця

Розповідає адвокатка, партнерка практики сімейного права ЮФ «Астерс» Таліна Кравцова

Сім`я кожного військовослужбовця, який загинув на війні, має право на отримання від держави одноразової допомоги розміром 15 мільйонів гривень.

За законом, грошова допомога розподіляється порівну між членами сім`ї військового. До них належать:

 1. Батьки.
 2. Друга людина в подружжі.
 3. Неповнолітні діти.
 4. Цивільні чоловік/дружина, які проживали з військовим однією сім`єю без реєстрації шлюбу (факт спільного проживання встановлюється рішенням суду).
 5. Утриманці (до такої категорії належать члени сім’ї померлого, які перебували на повному його утриманні або одержували від нього матеріальну допомогу, яка була для них постійним та основним засобом існування).

15 мільйонів сім'ям загиблих захисників: хто має право отримати допомогу і як оформити розпорядження військовослужбовця0

Instagram: @polosunya

Наприкінці березня 2024 року набув чинності закон, який дозволяє військовослужбовцям змінювати встановлений законом порядок розподілу грошової допомоги. На випадок своєї смерті військовий може зробити особисте розпорядження про виплату допомоги. У такому розпорядженні є можливість на власний розсуд визначити особу або осіб, які отримають грошову допомогу, і розміри їхніх часток.

Щодо процедури оформлення особистого розпорядження закон визначає декілька вимог:

 1. Військовий підписує розпорядження особисто (діяти через представника не дозволяється).
 2. Розпорядження складається в письмовій формі.
 3. Справжність підпису військового на розпорядженні посвідчується нотаріусом або керівником підрозділу, де військовий проходить службу.
 4. Оригінал розпорядження передається на зберігання в особову справу військового.

Військовий має право скасувати особисте розпорядження або скласти нове. Кожне нове особисте розпорядження скасовує дійсність попереднього. При цьому зміст розпорядження не підлягає розголошенню до встановлення факту смерті військовослужбовця.

Для отримання грошової допомоги заявники мають подати визначений законом пакет документів до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), в якому військовий перебував на обліку на момент мобілізації. Перелік необхідних документів визначений Постановою Кабінету Міністрів України  №975 від 25 грудня 2013 року (зі змінами та доповненнями). Кожен член сім`ї може одержати свою частку незалежно від інших отримувачів. Якщо протягом трьох років хтось із членів сім`ї не звернеться за отриманням допомоги або відмовиться від неї, частка такої особи розподіляється порівну між іншими членами сім`ї  військового.

15 мільйонів сім'ям загиблих захисників: хто має право отримати допомогу і як оформити розпорядження військовослужбовця1

Instagram: @polosunya

Важливо зазначити, що сума допомоги не виплачується одним платежем. Перший платіж складає 20% з усієї суми, а залишок виплачується щомісячно впродовж 40 наступних місяців.

Не мають права на отримання грошової допомоги особи, які є громадянами Росії та Білорусі, а також особи, які постійно проживають на територіях цих країн, особи, засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Також варто зауважити, що 7 травня 2024 року були внесені зміни до Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, щоб забезпечити можливість  спрямування коштів резервного фонду на виплату одноразової грошової допомоги сімʼям загиблих військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліціянтів на період дії воєнного стану.

Попри запроваджені державою соціальні гарантії, зараз у членів сімей загиблих захисників існують складнощі з оформленням грошової допомоги. Здебільшого такі складнощі пов`язані з тим, що члени сімʼї не завжди розуміють вимоги закону щодо призначення допомоги.

Зі свого боку хотіла б наголосити на необхідності роз`яснень членам сім`ї загиблих їхніх прав та порядку дій. Такі роз`яснення можуть надаватися, зокрема, посадовими особами  ТЦК СП, органами місцевого самоврядування, центрами надання безоплатної правничої допомоги, адвокатами, іншими фахівцями у галузі права. 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *