5 книжок для подолання психологічної травми

Література від лікарів та науковців

Війна, окупація рідного міста, обстріли, втрата рідних чи близьких — у складні часи люди ставлять питання, як жити далі та де шукати сили на щоденні справи. 

Книжки не можуть повноцінно замінити консультації психотерапевта — однак їхні автори розкажуть, як допомогти собі. Ми ділимося добіркою літератури про травму та її подолання, яку підготувала психологиня центру «Незламна» від «Фонду Маша» Елліна Ільїних. 

5 книжок для подолання психологічної травми0

«Зцілення від травми», Пітер Левін

5 книжок для подолання психологічної травми1

Пітер Левін — доктор філософії з медичної біофізики та доктор психології. Він одним із перших заявив, що травма є виліковною. У своїй книзі Пітер Левін розповідає про вроджену здатність людей перемагати травми, допомогу собі в стресових ситуаціях, а також пояснює, звідки беруться наші емоції.

Коментар психологині:

Рекомендую цю книгу своїм клієнтам і всім, хто цікавиться психологією травми. Вона допоможе краще зрозуміти природу травматичних подій та відкрити нові можливості для зцілення. Книжка містить численні практичні вправи, які сприяють відновленню після переживань.

«Це ОК, якщо ви не ОК. Як пережити горе і втрату», Меґан Девайн

5 книжок для подолання психологічної травми2

Авторка — психотерапевтка, яка пережила втрату коханого. На власному досвіді вона розповідає про невисловлену скорботу, а також про любов і зцілення. У книжці є поради, які допоможуть полегшити страждання та біль.

Коментар психологині:

Книжка розвінчує міфи про «правильний» спосіб переживання втрати й пропонує розуміння та підтримку для тих, хто стикається з горем. Авторка дає практичні поради та техніки, які допомагають пройти цей складний процес.

«ПТСР. Робочий зошит. Ефективні методики подолання симптомів травматичного стресу», Мері Бет Вільямс та Сойлі Пойюла

5 книжок для подолання психологічної травми3

Книжка, написана професійними психотерапевтками та експертками з травм, розповідає про посттравматичний синдром і те, як його розпізнати. Також вона містить вправи для подолання симптомів ПТСР. Кілька розділів авторки присвятили психотравмам у ветеранів з досвідом бойових дій. 

Коментар психологині:

Книжка допоможе вам визначити тип своєї психотравми, зрозуміти зв’язок між думками та тілесними реакціями, а також навчитися протидіяти емоційним наслідкам травми. 

Тут також є стислий довідник із самодопомоги та терапевтичних методик для тих, хто страждає від ПТСР. Книга буде корисною і ветеранам бойових дій.

«Тіло веде лік. Як лишити психотравми в минулому», Бессель ван дер Колк

5 книжок для подолання психологічної травми4

Автор книги — психіатр, письменник, дослідник і викладач Бостонського університету — зосереджується на вивченні травми і її наслідків, зокрема посттравматичного стресового розладу. Він описує різні види травми й досліджує їхній вплив на мозок і тіло.

Коментар психологині:

Рекомендую прочитати цю книжку, оскільки вона пропонує глибоке розуміння того, як травми впливають на тіло й розум. Автор, відомий фахівець з травматології, пояснює, як фізичні прояви травм можуть перешкоджати одужанню, і пропонує дієві методики для відновлення. 

Книжка стане незамінним ресурсом для тих, хто хоче знайти шлях до зцілення та повернення до повноцінного життя, проте вона містить багато термінів.

«Психологічна травма та шлях до видужання», Джудіт Герман

5 книжок для подолання психологічної травми5

У книжці йдеться про травми постраждалих від насильства, ветеранів війни, жертв політичних репресій. Американська психіатриня дає власний погляд на те, як можна відновити зв`язки між чоловіками й жінками, між громадою та індивідом. Книжка підійде не лише психологам і психотерапевтам, а й звичайним читачам.

Коментар психологині:

Авторка нагадує, що травма — не вирок, і що кожен має можливість знайти свій шлях до зцілення. Її слова сповнені надії й співчуття — це важливо тим, хто переживає важкі часи. Також Джудіт Герман розповідає про фази одужання, які проходять люди після травми, і пропонує ефективні методики для подолання складних моментів.

Також психологиня радить книги Ірвіна Ялома «Питання життя й смерті» та «Ліки від кохання», Віктора Франкла «Людина в пошуках справжнього сенсу» та Едіт Еґер «Вибір». 

«У них можна знайти те, що допоможе в складні часи. Утім, найголовніше памʼятати, що книга — це лише частина процесу», — каже Елліна Ільїних. 

Важливо в складний період мати людину, яка зможе бути поряд та підтримати вас. Такою людиною часом стає психолог. Його послуги можна отримати, зокрема, в Центрі «Незламна».

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *