Висновки Гарвардських вчених: щастя – це всього лише стан розуму

«Згадайте час, коли ви були дуже нещасні. Швидше за все, ви пов'язуєте цей час з якоюсь специфічною ситуацією, проблемою або питанням, з якими вам доводилося тоді мати справу. Швидше за все, ваш розум нерозривно пов'язав причину вашого нещастя з цими зовнішніми факторами, і продовжує думати, що причина тільки в них, інформує Ukr.Media.

Більшість людей вважає, що саме наші проблеми – наприклад, неприємні життєві обставини – роблять нас нещасними, і що варто цим обставинам змінитися на більш сприятливі, і щастя прийде само собою. Та ось тільки в результаті виявляється, що навіть найбільш сприятливі обставини не роблять людей щасливими.

Життєві обставини зовсім не роблять нас щасливими або нещасними

Недавнє дослідження, проведене в Гарвардському університеті, показує, що відсутність щастя безпосередньо пов'язане з думками про щось зайве і не надто необхідне. Так, результати дослідження показали, що люди, чий розум постійно відволікається на всякі дрібниці від чогось дійсно важливого, бувають щасливими куди рідше, ніж ті, хто виявляється здатний цілком зосередитися на справах, які для них дійсно важливі.

Результати цього дослідження можуть здатися вам раптовими і дивними, але вони лише підтверджують те, чому буддисти, мудреці зі всього світу і святі вчили людство з давніх часів – що невпорядкований розум веде до відсутності щастя і безлічі інших неприємностей, і що той, хто хоче знайти щастя, передусім, повинен очистити свій розум від усього, що його захаращує, а не безуспішно намагатися змінити зовнішні обставини, непідвладні нашому контролю.

Але сама раптова частина висновків, зроблених дослідниками, у тому, що відсутність щастя пов'язано не тільки з тим, що наш розум під час витання в хмарах додумується до дуже неприємних речей. Дослідники довели, що навіть якщо наш розум відволікається на нейтральні або хороші речі, ми все одно в підсумку опиняємося менш щасливими, ніж якби ми зовсім ні на що не відволікалися.

Під час дослідження його учасників просили зосередитися на якомусь занятті. Проаналізувавши результати дослідження, вчені з подивом зрозуміли, що навіть якщо доручене випробуваним заняття було якоюсь банальною роботою по будинку, учасники були б щасливішими, коли їх розум був повністю зосереджений і сконцентрований на цьому занятті. В результаті вчені прийшли до висновку, що, коли розум людини відволікається на сторонні речі (а у багатьох людей він це робить постійно, щодня і по кілька разів на день), це істотно зменшує наше загальне відчуття щастя і благополуччя.

Щоб знайти щастя, треба цілком жити в сьогоденні

Результати недавнього дослідження в Гарварді лише підтверджують висновки багаторічних досліджень, проведених в області медитації та усвідомленості протягом останніх 40 років. Майка Чіксентміхайі, один з провідних світових дослідників у галузі позитивної психології, називає стан розуму, при якому людина живе цілком справжнім і існуючим, «потоком».

Чиксентмихайі описує потік, як стан, коли людина повністю захоплена тим, чим вона займається зараз, занурена у неї з головою. Неважливо, що це за заняття, воно може бути яким завгодно – головне, що, займаючись ним, ви на всі 100% знаходитесь в сьогоденні, і віддаєте йому себе без залишку.

Чиксентмихайі, якого часто називають «дідусем» позитивної психології, виявив, що ми відчуваємо наші найщасливіші моменти саме тоді, коли перебуваємо в стані потоку. У цьому стані ми неймовірно чітко сприймаємо те, що перед нами, і себе самих. Ми повністю зосереджені на чомусь одному, і наша увага не бродить по сторонам.

Коли ви займаєтеся своєю справою з повною усвідомленістю, ви не відволікаєтеся на жаль або тривоги, ви не будуєте плани на майбутнє і не думаєте, як би вам отримати щось таке, про що ви завжди мріяли. Ви не приділяєте свого часу і енергії другорядним розумовим процесам, і вони не відтягують на себе вашу увагу.

Стан потоку дозволяє вам по-справжньому глибоко і щиро жити вашим життям – життям, яке розгортається перед вами прямо зараз.

Можливо, саме тому результати нових наукових досліджень підтверджують, що усвідомленість збільшує щастя, і що для того, щоб відчути повноту життя і отримати максимум від кожного моменту, потрібно практикувати усвідомленість завжди і всюди.

Але ж для щастя потрібні причини

Багатьом людям нелегко повірити в те, що справжнього щастя добитися так просто, і що причини того, що хтось щасливий або нещасливий, можуть бути такими банальними. Вони часто-густо скаржаться на безліч проблем і складне життя. Розум часто намагається переконати нас у тому, що нам нібито потрібно щось інше, перш ніж ми можемо дозволити собі бути щасливими.

Однак ваші життєві обставини можуть мати набагато менше відношення до вашого щастя, ніж ви вважали раніше.

Дослідники з'ясували, що люди з високим соціально-економічним статусом часто є не більш щасливими, ніж люди з нижчого соціального рівня.

Щастя – це не щось, що визначається тим, де ви живете, що можете собі дозволити, або тим, наскільки успішна ваша кар'єра або відносини. Навпаки, щастя є наслідком вирощування в собі здорового і збалансованого ментального оточення, що можна зробити за допомогою практики усвідомленості, або, як каже Чиксентмихайі, з допомогою виховання в собі здатності перебувати в стані потоку.

Є одна давня приказка «Щастя – це всього лише стан розуму». Що ж, як виявилося, це дійсно так, і цього стану розуму навіть є своя, окрема назва: усвідомленість. І все вказує на те, що освоєння цього цінного досвіду – ключ до справжнього і довготривалого щастя».

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *