Психотерапевт Ерін Леонард пояснює психологічний феномен ненависті і розповідає, як з нею боротися

Якщо ненависть пригнічувати, наслідки можуть бути плачевними, особливо для дитячої психіки.

Звідки виникає ненависть? Два основних джерела. Перше – її викликає внутрішній захисний механізм, який називають проективною ідентифікацією. Другий – ненависть проявляється у відповідь на приниження гідності, передає Ukr.Media.

Як не парадоксально, проективна ідентифікація змушує людей знецінювати і принижувати інших – тобто утворюється замкнутий цикл. Щоб розірвати ланцюжок ненависті, необхідно зрозуміти, що відбувається при проективній ідентифікації та як відчувається приниження.

Проективна ідентифікація – це несвідомі спроби психологічного захисту, властиві людині з надзвичайно вразливим его. Однак слабкі місця прикриті багатошаровою бронею: нарцисизм, манія величі, проектування своїх фантазій на інших. Така людина ховається за бравадою і приймає різні образи, як Чарівник країни Оз, – тільки щоб ніхто не побачив її справжнє обличчя.

Вона не здатна визнавати свої недоліки і тому переносить власні негативні якості на оточуючих, як би виправдовуючи бажання звинувачувати, домінувати, контролювати, карати і ображати. Іншими словами, він забезпечує свою безпеку, змушуючи інших почувати себе неповноцінними.

Є чотири кроки до завершення циклу ненависті:

 • Навчіться розпізнавати проективну ідентифікацію.
 • Припиняйте плітки. Поширювати добрі вести – це чудово, але злословити за чиєюсь спиною – теж проекція. Не беріть участь в цьому. Якщо мова йде про вас, намагайтеся вирішувати проблеми особисто, а не публічно.
 • Припиняйте цькування. Не бійтеся заступатися за тих, над ким цілеспрямовано знущаються.
 • Якщо ненависть спалахує в дітях, співпереживайте, але ніколи не розповідайте, що треба відчувати. Тільки як себе вести. Почуття – це яскраве вираження людської особистості. Коли дитині кажуть, що ось так відчувати неправильно, ламається його самовизначення, він перестає ясно розуміти власну сутність. Почуття ніколи не помиляються. На них засновані вчинки, які можуть потребувати корекції.
 • Як правильно реагувати на ненависть дитини?

  • «Ти засмучений. У тебе є на це повне право. Але і в мене є таке ж право. Не треба грюкати дверима».
  • «Ти злишся. Я все розумію, але кидатися рюкзаком ні до чого. Будь ласка, підніми».
  • «Ти ображений. Мені теж було б прикро. Співчуваю, але в школу треба йти».
  • «Важкувато спокійно дивитися, як комусь вдається те, чого ти ще не вмієш. Це дуже неприємно. У твоєму віці у мене були ті ж відчуття, але дутися необов'язково. Спробуй ще раз».

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *