Кенійські бігуни – найшвидші у світі: в чому секрет представників невеликої африканської країни

Історія бігу починається з Стародавньої Греції, де, за однією з легенд, воїн Фідіппід пробіг від Марафону до Афін із звісткою про перемогу греків над персами. Як частина спортивної дисципліни довжина марафонської дистанції постійно змінювалася, поки в 1921 році Міжнародна аматорська легкоатлетична федерація не встановила офіційну протяжність в 42 кілометри 195 метрів. Перемагали в цьому виді спорту представники різних країн, але за останні шістдесят років абсолютними чемпіонами стають бігуни з Кенії, інформує Ukr.Media.

З 1958-го по 1960-й світовий рекорд в марафоні належав нашому співвітчизнику Сергію Попову. Раніше серед 25 спортсменів з кращими результатами був тільки один бігун з Африки. Але сьогодні все по-іншому. Лондонський, Берлінський, Нью-Йоркський, Токійський – ось тільки декілька міжнародних марафонів, де спортсмени з Кенії перемогли у минулому році. Шість з десяти останніх світових рекордів належать жителям Кенії, включаючи останній, поставлений Еліудом Кіпчоге на Берлінському марафоні у вересні 2018 року. Він подолав дистанцію за 2 години 1 хвилину 39 секунд.

Успіхи кенійських спортсменів в бігу на довгі дистанції пов'язані з багатьма чинниками. У цей список входять: фізична схильність, умови життя, підхід до тренувань і харчування.

Фізичні особливості

Найбільше титуловані марафонці з Кенії належать до племені Календжи, що становить 12% населення всієї країни. У давні часи предки цього народу жили в жарких низинах і потім перекочували в гірську місцевість. Їх організм перебудовувався, а будова тіла набула унікальних рис. Календжійців відрізняють довгі тонкі кінцівки і невисокий зріст. Невелика площа тіла дозволяє їм більше відводити тепло, що є перевагою в бігу на великі дистанції. Інша особливість – більш ефективна витрата кисню організмом. Така зміна відбулася в результаті життя в гірській місцевості, на висоті більше двох тисяч метрів над рівнем моря, де повітря більш розріджене. Таку здатність не можна отримати, живучи в низьких рельєфах, навіть якщо все життя тренуватися.

Необхідність долати великі відстані

В Кенії завжди доводилося долати великі відстані, щоб прогодувати себе. Полювали в тому регіоні своєрідно – вимотуючи жертву. Такий спосіб досі існує в автентичних племенах. Звичайно, не всі мешканці просто ганяються за антилопою в надії потім приготувати з неї вечерю. Через слабо розвинену інфраструктуру людям доводиться займатися скотарством, переганяючи тварин між дуже віддаленими пасовищами, а дітям – проходити десятки кілометрів до школи.

Підхід до тренувань

Кенійці відрізняються досить простим підходом до бігу і тренувань. На їхню думку, головне, що потрібно робити, – просто почати бігти. Західні спортсмени обвішують себе пульсометрами, додатки в телефонах малюють діаграми з прогресом – і це сильно відволікає від головного. Кенійці запевняють, що треба просто прислухатися до свого тіла. Організм краще будь-якого лікаря може повідомити людині про зміни, які відбуваються в тілі, і труднощі, що виникають після тривалих тренувань. До того ж в Кенії практикують групові заняття, участь в яких беруть титуловані спортсмени і звичайні туристи. Це дозволяє молодим спортсменам вчитися вже у міжнародних рекордсменів, ну а ветеранам марафонів не відставати від юних талантів.

Харчування

Харчуються спортсмени дуже просто. Рифтова долина дає їм рис, кукурудзу, квасолю і зелені овочі. Така їжа наповнена клітковиною, вуглеводами і містить мало жиру. Головна страва – угали, каша з кукурудзи. Вона швидко засвоюється організмом і має високу енергетичну цінність: таке блюдо дасть енергію навіть на ранкове тренування перед сніданком. Кенійці не використовують спортивні добавки та енергетичні напої. Єдине, що вони п'ють у великих кількостях, – чай з молоком. Він сприяє потовиділенню і таким чином знижує температуру тіла. За словами кенійських бігунів, чашка кенійського чаю масала, випита після тренування, розслаблює м'язи і знижує болючі відчуття на наступний день після спортивних навантажень.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *