Використання інфрачервоного спектрометра дозволило вченим прочитати «порожній» папірус

Фізики з Центру імені Гельмгольца (Німеччина) допомогли археологам зробити важливе відкриття, виявивши на античному папірусі написаний невидимим чорнилом текст, інформує Ukr.Media.

Дослідження опубліковане в одному із наукових журналів, а його короткий опис наведено на сайті Центру імені Гельмгольца. Дослідницька група вивчила папірус, який раніше вважався порожнім, і був знайдений близько 100 років тому на нільському острові Елефантіна.

Він є частиною колекції папірусів, які з 1906 по 1908 роки виявив археолог Отто Рубенсон недалеко від міста Асуан. Папірус може легко розпастись, тому на допомогу археологам прийшли фізики. Вони застосували технологію рентгенівської флуоресценції.

У Стародавньому Єгипті вчені писали зазвичай чорним чорнилом, виготовленим на основі деревного вугілля. Однак для деяких цілей древні єгиптяни використовували кольорові чорнила, які містять такі елементи, як залізо, мідь, ртуть або свинець.

Якщо папірус довго лежить під сонцем, то енергія світла може викликати хімічні реакції та змінити кольори. Тобто з часом чорнила вицвітають і стають невидимими. І тільки нова технологія допомогла виявити знаки на «порожньому» папірусі.

Використання інфрачервоного спектрометра дозволило визначити, що до складу чорнила входив карбоксилат свинцю, який насправді є безбарвним.

Вчені кажуть, що нічого таємного в написі не було. Вони припускають, що текст спочатку мав яскраво-червоний або вугільно-чорний колір і з часом просто його втратив.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *