Вчені нарешті знайшли відповідь: чому павутина в п’ять разів міцніше сталі?

Вчені довго билися над вирішенням цієї загадки і нарешті розкрили секрет: виявилося, що вся справа в унікальній структурі ловчої мережі павуків, інформує UkrMedia.

Міцні мережі

Власник павутини – грізний і вкрай отруйний коричневий павук-відлюдник

Щоб дізнатися, чому павутина в п'ять разів міцніше сталі, вчені вивчили нитки, які отруйний павук Loxosceles reclusa виробляє для створення ловчих мереж і вмістилищ для кладок яєць. При укусі цього павука з неймовірно довгими лапами у людини розвивається локсосцелізм – запалення, а потім і гангренні струпи з відмираючих тканин на місці укусу. Дослідники уважно розглянули павутину за допомогою атомного мікроскопа і виявили одна дивна обставина. Те, що неозброєне око приймає за одну-єдину найтоншу нитку (товщина якої приблизно в 1000 разів менше людського волоса), насправді є щільним «канатом», сплетеним із сотень нановолокон. Діаметр одного такого волокна – 20 мільйонних часток міліметра. Подібно сучасним кабелям, кожна нитка павутини складається з паралельних наноструктур довжиною не менше 1 мкм.

Не дуже довге волокно, чи не правда? Так може здатися на перший погляд. Однак, якщо розглянути структуру на мікрорівні, то виявиться, що довжина такого волокна може перевищувати ширину приблизно в 50 разів – і дослідники впевнені, що вони можуть розтягуватися ще сильніше.

Нановолокна в живій природі: секрет міцності

Ідея того, що павутина складається з нановолокон, не нова і вже багато разів обговорювалася в науковому співтоваристві. Проте до цих пір дослідники не могли надати доказ того, що наноскопічні нитки складають всю павутину, а не окремі її частини. «Секретною зброєю» вчених у даному разі стали унікальні властивості павутини Loxosceles reclusa. Якщо більшість павуків пряде циліндричні нитки, то павутина цих за фактом плоска, як стрічка – це полегшило дослідження під потужним мікроскопом.

Нове відкриття ґрунтується на ще більш ранній роботі, яку команда опублікувала рік тому. Тоді вчені з'ясували, що L. reclusa (їх ще називають «коричневі павуки-пустельники») підсилюють плоскі нитки за допомогою спеціальної техніки плетіння. Немов жива швейна машинка, павук вплітає приблизно 20 микропетель в кожен міліметр павутини. Такі «стежки» зміцнюють липку ловчу мережу і надають їй неймовірну міцність. Дослідники запевняють, що навіть якщо форма ниток і техніка плетіння мереж в інших павуків і відрізняються, нове відкриття може стати відправною точкою для вивчення натуральних волокон, які проводять інші види.

Висновок

Для людства ця інформація надзвичайно важлива – знаючи, як природа створює надміцні і дуже легкі нитки, ми й самі зможемо створювати їх синтетичні аналоги. Штучна павутина стала б у нагоді скрізь, від військової і медичної промисловості до рядового текстилю. Однак зараз відтворити подібне волокно в промислових масштабах вкрай важко, і ще так ніхто і не досяг успіху (хоча кілька років тому такі спроби були). Вчені сподіваються, що подальші дослідження допоможуть рано чи пізно поставити на службу людству один із складних і незвичайних матеріалів у світі.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *