Як жити поряд з аб’юзером: поради психологів

"Якщо ти підеш, я заберу дітей! Ти все не так робиш! Я все тут рознесу і тебе вб'ю! Я забороняю тобі бачитися з цими подругами! Доступ до карти буде заблокований, поки не виправишся". Чули таке? А, можливо, і на свою адресу? Так поводиться абьюзер: залякує, позбавляє ґрунту під ногами і принижує. Як з ним жити і чи варто з ним жити, розбираємося разом, інформує Ukr.Media.

Абьюзер — емоційний терорист, психопат, соціопат, одним словом, тиран. У відносинах з ним ви завжди винні: не так говорите, думаєте, робите, не з тими людьми зустрічаєтеся.

Ознаки того, що ваш партнер — абьюзер

 • вас ніби навмисно намагаються довести до істерики і вивести з себе;
 • "земля тікає з-під ніг": базова потреба у безпеці не задоволена;
 • постійне почуття провини і власної неповноцінності;
 • страх фізичного і психологічного насильства;
 • відчуваєте себе хлопчиком для биття;
 • насильство, агресія стають дедалі більш жорстокими.

Партнер-абьюзер переслідує цілком реальні цілі: змусити вас робити те, що йому потрібно, через погрози, критику, приниження, контроль, ревнощі, ізоляцію від вашого оточення і матеріальні обмеження.

Також абьюз може бути обопільним, коли у парі постійно сваряться і зливають одне на одного негатив. Іноді зливають негатив на дітей. Головний момент абьюзу у тому, що один слабкий, а інший домінує.

"Ти ж просто нікчемна мати! Що ти можеш дати нашим дітям?!"" Без мене ти нічого не вартий! Іди. Тільки куди? Навряд чи ти зможеш заробити хоча б на проїзд".

Партнер просто втоптує вас у бруд. А, можливо, у нього були підстави? Ви думаєте: "Він же такий не завжди. Іноді він піклується і кохає. А, можливо, у мені проблема? Треба пройти курс психотерапії і змінитися, тоді він зрозуміє, що я гідна доброго ставлення". Це думки жертви, яка потрапила у одну з пасток абьюзера.

Думки і стани тих, хто потрапив у пастку абьюзера

Я його зміню і вилікую своїм коханням

"Наше кохання усе подолає" — на це сподіваються партнери абьюзерів. Вони терплять, грають роль жертви і живуть думкою про світле майбутнє, яке ось-ось настане. Але зазвичай цього так і не відбувається.

Я йому допоможу, я його врятую

Жертва абьюзу відокремлює "злу" частину свого партнера від нього самого. Знаходить причину його поведінки у важкому дитинстві, у складних відносинах з батьками. Жертви чоловіків-тиранів часто самі звертаються до психотерапевта, але не заради допомоги собі! А заради того, щоб допомогти своєму партнеру. "Він бив першу дружину, бо не кохав так, як кохає мене", — заспокоюють вони себе. Але сценарій поведінки часто повторюється і у наступних відносинах.

Це я винна

"Це я його вивела, тому він мене вдарив! Я змінюся, і він припинить дратуватися!" — так часто говорять жертви абьюзу. Справа тут у невмінні захистити себе і убезпечити від нелюдського ставлення. Вас б'ють, погрожують зґвалтувати, принижують? Це ненормально, і так не має бути! Ви можете бути будь-якими, і ніхто не має права ставитися до вас таким чином. Отже, причина того, що людина терпить приниження, у ній самій, у її слабкості.

Розмите розуміння поганого і гарного

"Я не розумію, коли мені погано" — так часто говорять жінки і чоловіки, яких у парі принижують. Вони просто не знають, що таке нормальні відносини. Люди, які погоджуються на подібні відносини і залишаються у них надовго, спираються на поверхневі показники: зовнішність, секс, гроші. Через це жертви абьюзу майже не знають, яка людина з ними у парі.

Нестабільна самооцінка

"Я повинна / повинен бути кращою / кращим", "Якщо він дивиться на інших, це означає,що я не дуже" — ось думки, які крутяться у голові у жінок і чоловіків, яким зраджують, яких б'ють і принижують. Партнер відчуває це слабке місце і сміливо діє у своїх цілях.

Інфантильність і безвідповідальність

Варто подумати не про те, як "врятувати" агресора, а про те, чому і навіщо ви терпите все це.

Як уникнути пасток абьюзера

 • Дивіться на реальні факти і дії. Геть виправдання.
 • Припиніть звинувачувати себе.
 • Гроші, секс, краса — добре, але, якщо за них доводиться платити ціною власної гідності, навряд чи вони принесуть радість.
 • Говоріть прямо. Робіть тільки те, що хочете, і спостерігайте за реакцією партнера.
 • Стоп критиці і знеціненню.
 • Ставка на самодостатність. Розуміючи і примножуючи свою цінність, ви не будете боятися залишитися без партнера, який принижує.
 • Знешкоджуємо абьюзера

  Терпіти такі відносини чи ні — вирішувати вам. Але, якщо життя без коханого абьюзера вам не миле, ось кілька методів спілкування з ним:

  Спокій та ігнорування

  Загалом, він чекає на вашу емоційну реакцію. Ваш біль — його підживлення. Ви спокійні — він без підживлення, а це означає, що без зброї.

  За його правилами

  Дати відчути, що відчуваєте ви. Не телефонує — не нав'язуйтесь самі, ображає болючими словами — спробуйте так само. Головне — зберігати при цьому спокій.

  Щастя без нього

  Будуйте своє життя самі і робіть себе щасливими самостійно. Ця людина не є єдиною у світі.

  Чи хочете ви витрачати своє життя на боротьбу — вирішувати тільки вам.

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *