Чому дорослі люди не пам’ятають свої дитячі роки

Зазвичай, ставши дорослою, людина може описати шкільні роки, іноді здатна розповісти про якісь яскраві моменти, що сталися з нею у віці 5-6 років. Але детально згадати своє життя з моменту народження і наступні 3 — 4 роки — не вдається практично нікому. Через що виникає така інфантильна амнезія?

Захисна функція

Чому навіть підлітки не пам'ятають свої перші дитячі роки, ще на початку XX століття намагався встановити австрійський психолог, психіатр і невролог, засновник психоаналізу, Зигмунд Фрейд. Провівши безліч досліджень, він прийшов до висновку, що така людська природа, яка таким чином запускає захисний механізм психіки. Дитина до 7-8 років практично безпорадна, залежна від обставин і оточення, що забезпечує її виживання. Ризик отримання травми фізичного, психічного характеру, загибелі, з народження і до вище зазначеного віку надзвичайно високий. Тому для захисту психіки, особистість людини весь цей час знаходиться на рівні досвідомого сприйняття реальності, тобто відсутня можливість розуміння, що ж з нею насправді відбувається. А оскільки немає осмислення подій, то не виникає і їх запам'ятовування, інформує Ukr.Media.

Таким чином, феномен інфантильної амнезії має природний еволюційний характер, який пов'язаний з охоронною функцією психічного здоров'я людини. Фактор такої амнезії не допускає усвідомлення дитиною уразливості власного життя і блокує спогади, щоб в подальшому вони не могли завдати шкоди її психіці, якщо в дитинстві мала місце бути травмуюча подія або навіть не одна.

Недорозвинений мозок

Багато нейрофізіологів теж намагалися розібратися, в чому ж криється причина дитячої амнезії. Вони звернулися до вивчення структур головного мозку і перш за все — гіпокампу. Адже саме він відповідає за "транспортування та архівацію" людських спогадів. Функціонування його парних часток, розташованих в медіальних скроневих відділах півкуль мозку, довгий час вивчали канадські нейробіологи Пол Френкланд і Шина Джоселлін з Університету Торонто. На підставі різних дослідів вони встановили, що швидке народження багатьох нових нейронних зв'язків в молодих, активно розвиваючихся ділянках мозку, блокує доступ до старих спогадів.

Іншими словами, швидке зростання нейронів провокує їх "нашарування" один на одного, через що та частина мозку, яка зберігала найстаріші спогади, виявляється глибоко під новими шарами тканин і стає недоступною. До того ж, як встановили канадські дослідники, маленькі діти мають недорозвинену префронтальну кору головного мозку, а саме вона відповідає за короткочасні спогади. Потім її подальший розвиток, а також зростання «закриває» доступ до більш старої інформації.

Згодом нейрогенез сповільнюється, гіпокамп досягає своїх "дорослих" розмірів і старі спогади виявляються фрагментарно розкидані по «закутках» всієї кори головного мозку. Тому часом якісь спливаючі образи з раннього дитинства неможливо, що називається, зібрати воєдино, хоча в минулому, вони, можливо, були цільними подіями.

Невміння говорити

Фахівці, що вивчають інфантильну амнезію, неодноразово стикалися з людьми, які мали якісь уривчасті, але чіткі спогади, що відносяться до їх 2,5-3-х річного віку і це здавалося вельми незвичайним. Але також було дивним і те, що інші люди могли хоч щось згадати зі свого дитинства тільки за хронологією вже ближче до початкової школи.

Дослідники з Університету Отаго в Новій Зеландії, доктор Габріель Сімкок і професор психології Харлін Хейн, у 2002 році опублікували в журналі «Психологічна наука» свою спільну академічну працю. Вони з'ясували, що запам'ятовування подій дітьми тісно пов'язане з їх мовними навичками. Однак малюки починають говорити далеко не в однаковому віці. Одні вундеркінди непогано будують пропозиції і цілі розповіді вже до 3-х років, в той час як інші дівчатка і особливо хлопчики починають цілісно, а не словосполученнями, розмовляти лише в 6-7 років. Відповідно і перші спогади у таких, вже дорослих людей, відносяться до різних періодів їхнього дитинства. Як вважають новозеландські дослідники, тільки достатнє володіння мовою здатне «закодувати» те, що відбувається в житті людини і залишити це в її спогадах.

Впливає культура і що сказали батьки

Те, що ранні дитячі спогади пов'язані з мовою, з'ясувала і доктор психології з Корнелльського університету Ци Ван. Але провівши опитування понад 2-х сотень студентів свого навчального закладу, вона помітила дещо інші дивовижні закономірності. Виявляється, у людей, що мають відношення до різних культур і володіють відмінною один від одного рідною мовою, час датування самих ранніх спогадів цим якраз і відрізняється. Дослідник з Корнельського університету встановила, що в середньому перші моменти, які могли згадати американці, ставилися до періоду на 6 місяців раніше, ніж їх ровесники-студенти китайського походження. Але при цьому англомовна молодь багатослівно описувала образні емоційні моменти з дитинства, в той час як китайська — констатувала чіткі і важливі факти, що позначаються на листі одним-двома ієрогліфами.

Однак доктор Ци Ван схильна бачити таку відмінність ще й у тому, як підносили ці події дітям їхні батьки. Вона заявляє, що в традиційних східних культурах дитячі спогади не важливі і батьки акцентували пам'ять дітей тільки на тому, що вони самі вважали за потрібне. А ось, наприклад, корінний народ Нової Зеландії — маорі, в середовищі яких досі можна зустріти неписьменних людей і не здатних самостійно описати подію, в своєму масовому культурологічному аспекті дуже цінує власне минуле. Саме тому їхні діти добре пам'ятають, що з ними відбувалося, починаючи з 2,5 років, причому майже кожен місяць або навіть тиждень. І все тому, що їх суспільство вимагає від своїх членів, щоб вони берегли будь-які спогади про минуле. Представники старшого покоління народності знають про будь-які події з багатовікового життя своїх предків і прагнуть передати важливі факти дітям, але для цього вони повинні вміти добре запам'ятовувати.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *