Який вигляд мають писанки з усіх областей України: новий проєкт Музею Гончара

Напередодні свята Великодня Музей Івана Гончара представляє проєкт "Соборні", присвячений писанкам з усіх областей України. Спеціально для свята відома писанкарка та дослідниця Зоя Сташук відписала для музею колекцію писанок. Майстриня відібрала близько 70 зразків: по три з кожної області (щоправда, з Луганської, Донецької та Запорізької вдалося розшукати по одній писанці).

Який вигляд мають писанки з усіх областей України: новий проєкт Музею Гончара0
Писанки Зої Сташук. Колекція Музею Івана Гончара. Фото: Ольга Ромаш

Також Музей випустив колекцію великодніх листівок з писанками, відтвореними за архівними замальовками, стародруками та музейними зразкам. Добірка поштівок відображає розмаїття й багатство локальних стилів і писанкарську традицію України загалом. Проєкт “Соборні” народився на Великдень 2023 року — в час розпалу повномасштабної війни росії проти України, з бажання показати єдність регіонів нашої країни у писанковій традиції. Пошуки в архівах та дослідження тривали пів року.

Реклама

Instagram

(@honchar.museum)

“Магічне дійство творення писанки зі збереженням звичаїв, вірувань та обрядів народило могутній оберіг, що з дохристиянських часів пов’язаний з сонячним культом наших предків, — каже Зоя Сташук. — Символічні знаки на писанках вміщують в собі святкування перемоги сонця над темрявою, весни над зимою, життя над смертю […]”.

Який вигляд мають писанки з усіх областей України: новий проєкт Музею Гончара1
Сторінки з альбому “Описание коллекции народных писанок”, С.Кульжинський, 1899 р.
Який вигляд мають писанки з усіх областей України: новий проєкт Музею Гончара2
Реконструкція за описом писанки Луганської області. Авторка: Зоя Сташук. Колекція Музею Івана Гончара

У колекцію, розроблену Музеєм Івана Гончара та ORNER, увійшло 24 листівки — зразки писанок кінця ХІХ — початку ХХ століття з усіх областей. Кожна з них заряджена енергіями сили, здоров’я, любові та достатку, у які вірили українці, розписуючи та даруючи одне одному писанки. Обмін такими поштівками — це продовження традиції та зв'язок із рідною землею.

Придбати листівки можна в Музеї Івана Гончара та онлайн.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *